Boj o hrad Veveří ...

Pro neznalé – hrad Veveří je historická perla, situovaná na skále nad zátokou brněnské přehrady. Je sice hrozně zchátralý, ale když si dáte odstup a podíváte se třeba z letadla nebo za šera, dokážete si ho vybavit v celé kráse v dobách jeho slávy.

hrad Veveří „Můj boj“ za záchranu hradu Veveří beru s rezervou, protože rozhodně nejsem první ani jediný, kdo se vedle práce brněnských památkářů snaží pomoci hradu. Ale díky mému členství v Občanském sdružení Hrad Veveří, znalostem jeho pohnuté novodobé historie, zkušenostem stavebního podnikatele, velitele Sdružení uměleckých řemesel a generálního managera původního projektu rekonstrukce zámku Branná, možná i díky mé drzosti oslovit nejvyšší představitele státních institucí a také díky nadšení několika mých přátel jsem dokázal během dvou měsíců zorganizovat setkání nejvyšších představitelů zainteresovaných institucí a stal jsem se organizátorem této „pracovní skupiny“. A neskromně se domníváme, že to byl jeden ze spouštěcích mechanismů, který probudil zvýšený zájem o hrad a urychlil snahu o jeho záchranu. A to mě těší, neboť ten hrad si to zaslouží jako málokterá jiná památka u nás.

Nyní, už jako organizační místopředseda Komise pro Rekonstrukci a rehabilitaci SH Veveří, zde budu glosovat kroky, které věřím, že povedou k záchraně a obnově této památky a k jejímu oživení. Zbytek se dozvíte v tisku či na chystané společné presentaci činnosti Státního památkového úřadu a Občanského sdružení Hrad Veveří, jejíž umístění bude zřejmě v prostorách SÚPP na náměstí Svobody (uvedu příště).