Sport

Po desetileté přestávce jsem se v roce 1998 probral z pracovního nasazení a teď doháním a dělám najednou skoro úplně všechno, co jsem dělal dřív nebo jsem chtěl začít. A přiznávám, někdy to fakt přeháním, s rizikem i s počtem tréninků. Ale polepším se. Asiže.

Skálolezení - v Krasu nebo na Vysočině, "Suškách", Sulově i v Chorvatské Paklenici, Slovinském Ospu - je asi stále můj sport číslo jedna. A snad se letos konečně vrátíme do hor. Nejdříve Tatry, a pak se chystáme do suchých stěn i mixů či ledů v Alpách. V září 2003 měla být magická pětitisícovka - Ararat, ale díky válce v Íráku se plánování odložilo – uvidíme.

Mílovými kroky se kupředu tlačí potápění. Začal jsem díky Dušanovi Bratrů v červenci 2001 na Elbě z jachty (bez kursu do čtyřicítky) a přes pár ponorů na chorvatském Jadranu a v místních lomech (s kursem OWD a AOWD) jsem si udělal na Silvestra 2001 se dvěma kamarády adrenalinový 60 metrový ponor pod skalní komplex Blue Hole u Dahabu v Egyptě. Pak přišly ještě alpská jezera a teď se těšíme někam dál.

Konečně trochu častěji jezdím terény na svém zamilovaném „horákovi“ - celoodpruženém Cannondalu – kolem Brna či v Beskydech, Moravském Krasu nebo na Vysočině.

Miluji off - road. Rád se bahním s jeepem v kopcích, na oranici i v řece. Už jsem šel dvakrát domů pěšky, nemám zatím naviják na vyprošťování a traktor neuspěl. Dva roky jsem jezdil na jízdárně nebo po lesích s koněm Vojtou mé kamarádky a trenérky Áji Tefelnerové (a někdy se se mnou fakt nemazlili - oba). Teď si dávám pauzu, je toho hodně i tak, ale těším se na návrat. Nebo později na svého koně?

Rád jezdím na carvingových lyžích na upravených sjezdovkách, ale i v prašanu mimo. Kdysi jsme zkoušeli pseudo - skialpinismus v tatranských žlabech na normálních lyžích, v roce 2000 jsem si konečně udělal s přáteli originál skialp výlet do Tater. Adrenalin! V Alpách jsem začal i se snowboardem, a vypadá to, že nejen že pustí, ale brzy se zařadí na čestné místo mých nejoblíbenějších sportů. Někdy si vychutnám běžky, ale beru to spíš jako sváteční romantiku i se spaním na horách.

Rád, ale spíš velmi zřídka sjíždím divokou vodu, na kanoi, kajaku i raftem - na Stvořidlech Sázavy, na kanále v pražské Tróji i na Salse ve Wilden Alpen.

Pomalu se vracím se k tenisu. Rok jsme chodili s Tondou Novým pravidelně do haly, ale teď je to spíš svátek.

Jogging provádím teď už dost málo, a když, tak nejradši do prudkého kopce za prudkého deště nebo když padají kroupy. Krása.

Jestli jsou bowling, biliár, karambol a šachy opravdu sport, pak občas sportuju - bowling, biliár, karambol a šachy.

Zkusil jsem po dvou panácích a desetiminutovém kamarádově výkladu i paragliding, ale bylo to neslavné, nejdřív jsem spadl asi z deseti metrů na louku na kostrč a pak jsem to zapíchl doprostřed bahnitého kravského brodu. Ještě chvilku si počkám s návratem.

A vůbec největší magie je pro mne surf na mořských vlnách, nevím, jestli si dovolím umřít dříve, než si to zkusím.

Nejpříjemnější sportovní výlety

Lezení ve slovinském Ospu
Lezení ve Slovinském Ospu

S Gabo Adamcem na Čtyřech palicích, 2002
S Gabo Adamcem na Čtyřech palicích, 2002
Lom v Drysicích
Lom v Drysicích
Rally Enduro, oáza na Sinaji, Egypt 2001/2002
Rally Enduro, oáza na Sinaji, Egypt 2001/2002