Filosofie adrenalinového klubu ...

S Honzou Smolíkem po sjetí kaňonu Salsy v Alpách Motto: "Když nejde o život, jde o hovno!"
Jan Palda Palacký


Tuhle větu Palda vynesl poprvé zřejmě "té noci", když jsme se po večírku houpali na konci ramena věžového jeřábu MB 80 a on se s náma začal prát, že chce slézt po ocelovém laně na závěsný hák.

Filosofie adrenalinového klubu …
Adrenalinový klub "OUT OF RANGE" (Mimo dosah, mimo dostřel) jsme odstartovali s Karlem Charlie Kalným po návratu z adrenalinového ponoru v Blue Hole v Rudém moři na Silvestra 2001/2002. Sem budeme postupně vkládat naše vyprávění o momentech, kdy nám vlastní vinou či souhrou náhod adrenalin stříkal i z očí. A máme zájem i o příběhy jiných lidí a bláznů, co nechtějí jen vyprávět, ale touží pokračovat dál, tam, kam ještě mnoho jiných nedosáhlo - Mimo dostřel. A pokud budou "jedné krve" - nechť vstoupí.

Záměrem klubu je:

  • dát na netu dohromady lidi s kladným vztahem k pohybu na "ostré hraně"
  • umožnit jim případné společné akce
  • zachytit nejvypjatější životní okamžiky, o kterých vypráví v noci u táboráku

Záměrem klubu není:
  • hecovat lidi ke stále riskantnějším výkonům
  • pečlivě srovnávat - kdo víc a dál a výš a hlouběji a rychleji. Možná jen kdo s větší grácií?

Z článku Legální droga, Martin Shenar, Jiří Zbořil:
Vědci sledují biochemické procesy dobrodružných těl. Z jejich pohledu se věc odehrává následovně. V okamžiku, kdy smysly zaregistrují možné ohrožení, v dřeni nadledvinek rapidně stoupá produkce adrenalinu, hormonu, který významně ovlivňuje přenos nervových vzruchů. Adrenalin zaplavuje krevní systém a uvolňuje cukry a tuky, které přeměňuje v palivo pro svaly. Látková přeměna v těle se během několika vteřin zrychlí až o osmdesát procent. Mozek člověka v krizové situaci je náhle zaplaven novými informacemi, zároveň ale musí okamžitě reagovat. Pokud není schopen informace efektivně zpracovat, dochází ke zkratu, okamžité paralýze. Adrenalin do mozku přesouvá velké množství krve a živin a přispívá tak k jejich bleskovému zpracování. Nastává zajímavý efekt: tím, že mozek pracuje nezvykle rychle, okolní děj probíhá jako ve zpomaleném filmu. V kritických momentech vidí tenista blížící se míček ostřeji, boxer se dokáže vyhnout ráně a řidič formule jedna vnímá rychlost 250 kilometrů za hodinu jako rychlost městského provozu. Organismus v nebezpečí tak zvyšuje své šance na přežití, racionálně a metodicky se snaží najít nejlepší cestu k záchraně. Všechny nepodstatné, neproduktivní mentální pochody a pocity musí být eliminovány. Dr. Richard Dienstbeir z Nebraské univerzity: "Zajíc, který cítí lišku, není při útěku do doupěte rozptylován kapustovým polem nebo samicí. Vidí je, ale neví o tom. Jeho mozek totiž odmítá tyto vjemy zpracovat." Také bolest rozptyluje pozornost, a proto adrenalin funguje i jako anestetikum. Odvádí krev z místa rány a zvyšuje hladinu endorfinů v krvi.

Zajímavé, ale to nejzajímavější teprve přijde. Adrenalin je z výzkumného hlediska neobyčejně vděčná látka. Jeden z posledních objevů ukazuje, že uvolňuje v organismu stejnou látku jako kokain - dopamin, který působí na euforická centra mozku a je návykový. Dr. Gabriel Nahas z lékařské fakulty Newyorské univezity: "Nával adrenalinu do krevního oběhu svým způsobem imituje orgasmus."