Top ten


 

The best of aneb čemu fandím ...

Za následující výběr toho nejlepšího, co jsem viděl, slyšel, potkal či cítil, osobně ručím - Vaší hlavou. Mám na mysli, že když se Vám něco z vyjmenovaného nebude líbit, měli byste si nechat vyměnit hlavu. Asiže.Beletrie [Top]


 1. Anton Myrer - Poslední kabriolet
 2. Robert Merle - Malevil
 3. Ken Kesey - Vyhoďme ho z kola ven (film Přelet přes kukaččí hnízdo)
 4. John Steinbeck - Na plechárně (Cannery Row)
 5. Ernest Hemingway - Stařec a moře
 6. Jack Kerouac - Na cestě
 7. Gabriel García Márquez - Kronika předem ohlášené smrti
 8. Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ
 9. John Irving - Svět podle Garpa
 10. John Wyndham - Den trifidů
 11. Norman Mailer - Nazí a mrtví
 12. Charles Bukowski - Všechny řitě světa i ta má
 13. J.D. Salinger - Kdo chytá v žitě
 14. Frederick Forsyth - Den pro Šakala
 15. Erich Maria Remargue - Na západní frontě klid, Cesta zpátky
 16. Jaroslav Vančura - Rozmarné léto
 17. Bohumil Hrabal - Něžný barbar
 18. Gabriel Chevalier - Zvonokosy
 19. Kurt Vonnegut, Jr. - Jatka č. 5
 20. William Golding - Pán much


Poezie [Top]


 1. Václav Hrabě - Blues pro bláznivou holku
 2. Allen Ginsberg - Kvílení
 3. Lawrence Ferlinghetti - Čtu báseň, která nekončí


Malba, kresba [Top]


 1. Salvador Dalí
 2. Vladimír Kokolia
 3. Pavel Nešleha
 4. Leonardo da Vinci
 5. Hieronymus Bosch
 6. Michelangelo Buonarroti
 7. Pieter Brueghel st.
 8. Pablo Picasso
 9. Mikuláš Medek
 10. Zdeněk Beran


Zahraniční film [Top]


 1. Jahodová proklamace (cena poroty na MFF v Cannes), režie Stuart Hagman, scénář Israel Horowitz podle knihy Jamese Simona Kunena Jahodová proklamace, hudba Ian Freebairn - Smith aj., písně Crosby, Stills, Nash & Young, Joni Mitchell, hrají Bruce Davison, Kim Darby, Bud Cort, Dany Goldman - beatem a energií nadupaný film o studentských bouřích v Kalifornii 1968.
 2. The Million Dollar Hotel, režie Wim Wenders, scénář Nicholas Klein, anotace Bono a Nicholas Klein, hudba Jon Hassel, Bono (U2), Daniel Landis, Brian Eno, hraje Jeremy Davies, Milla Jovovich, Mel Gibson - příběh lásky na pozadí prohlídky hotelu plného krásných bláznů, skvělá muzika.
 3. Piano (The Piano), scénář a režie Jane Campion, hudba Michael Nyman, hrají Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill, Anne Paquin, hudba a nádherné obrazy se vám zaryjí pod kůži. Navždy.
 4. Tenkrát na západě, režie Sergio Leone, hudba Ennio Morricone, hraje Charles Bronson, Henry Fonda, Claudia Cardinale, Jason Robards - klasika. Syrový pohled i snové záběry ze starého Západu, ve kterém je stavba transkontinentální železnice pouhou záminkou k rozehrání dramatu nenávisti, pomsty a lásky. Skvostně začínající film - záběr se zlými hochy, čekajícími na příjezd vlaku.
 5. Přelet nad kukaččím hnízdem (5 Oscarů), režie Miloš Forman, scénář Lawrence Haubmen, Bo Goldman, Hrají Jack Nicholson, Louise Fletcher, William Redfield - Nicholson jako Randle P. McMurphy, pacient psychyatrické léčebny, září ve své naprosto věrně podané roli rebela, který se bouří proti systému i za cenu vlastního sebezničení.
 6. Lepší už to nebude (As good as it gets, má 2 Oscary), režie James L. Brooks, hrají Jack Nicholson, Helen Hunt a Greg Kinnear - neznám lepšího a přirozenějšího Nicholsona, snad jen v Kukačkách. Nádhera.
 7. Pulp Fiction, režie Quentin Tarantino, scénář Quentin Tarantino a Roger Avary, hrají John Travolta, Bruce Willis, Quentin Tarantino, Amanda Plummer, Samuel L. Jackson, Eric Stoltz, Uma Thurman, Steve Buscemi, Harvey Keitel - syrový černý humor, tarantinovské obrázky každodenního života losangelských gangsterů, nadpozemský film…
 8. Big Lebowski, produkce Ethan Coen, scénář Joel Coen, režie Ethan a Joel Coenovi - hraje Jeff Bridges (The Dude), John Goodman (Walter), John Turturro (Jesus), Julianne Moore, Steve Buscemi - nezaměstnanost, bowling, pivo a nebetyčná pohoda. A nezapomenutelný Jeff Bridges.
 9. Poslední pokušení Krista (The Last Temptation Of Christ), námět dle knihy Nikose Kazantzakise, režie Martin Scorsese, hudba Peter Gabriel, hraje: Daniel Dafoe, Harvey Keitel, Barbara Hershey - krásné obrazy a hudba. Kristus jako pochybující člověk z masa a kostí.
 10. Fargo (oceněný dvěma Oscary), produkce Ethan Coen, scénář Joel Coen, režie Ethan a Joel Coenovi - hraje Frances Mc Normand, William H. Macy, Steve Buscemi - černý humor až do morku kostí.
 11. Tanec s vlky (Dances With Wolves, 7 Oscarů), produkce Kevin Costner, Jim Wilson, režie Kevin Costner, hrají Kevin Costner (poručík Dunbar), Mary McDonnellová, Graham Greene, Rodney A. Grant, Floyd Crow Westerman, Maury Chaykin - na pozadí války s konfederační armádou poznává poručík Dunbar život a zvyky kmene Siouxů a dívku svého srdce, Zaťatou pěst.
 12. Gauneři (Reservoir Dogs), scénář a režie Quentin Tarantino, hrají Quentin Tarantino, Harvey Keitel, Michael Madsen, Tim Roth, Steve Buscemi, Eddie Bunker - film nadupaný skvělými dialogy se spoustou skvělých herců. A je zde naprosto geniální Tarantinova scéna, kdy pan Světlý (Michael Madsen) si pobrukuje píseň "Stuck in The Middle With You", skvěle tančí a povídá si se svázaným policajtem (Kirk Baltz), zatímco mu řeže ucho (ani ne tak drastická, jako amoralizující, jak usoudili američtí cenzoři - skoro se jim nedivím, ten okamžik opravdu svádí k následování).
 13. Matrix (The Matrix), scénář a režie The Wachovski Brothers, produkce Joel Silver, hrají Keanu Reeves, Carrie Anne Moss, Laurence Fishburne - mé asi nejoblíbenější science, konkuruje snad jen Pátý element či Demolition man. Velmi znervózňující a dobrý námět. Tak jsme to fakt my, nebo jen naše stíny na stěnách jeskyně??
 14. Sbal prachy a vypadni (Lock Stock & Two Smoking Barrels), scénář a režie Guy Ritchie, produkce Matthew Vaughn, hrají Jason Flemyng, Dexter Fletcher, Nick Moran, Jason Statham, Steven Macintosh, Vie Jones, Sting -- marihuana, karetní hazard a téměř "všední" starosti nevšedních postav z londýnského podsvětí - černý humor, nadsázka, výborné dialogy s přesvědčivými herci. Malí podvodníci - Tom, Soap, Eddy a Bacon, mají nahnáno. Vsadili na karetní genialitu jednoho z nich, a teď mají pouze týden na to, aby Harrymu zaplatili dluh z prohrané sázky - půl milionu liber. Dá se za týden ukrást takový balík? Kultovní trhák - nutno vidět.
 15. Legenda o vášni, hrají Julia Ormond, Brad Pitt, Antony Hopkins - krásná příroda. Bolestný milostný trojúhelník. A život bez kompromisů.
 16. Forest Gump, režie Robert Zemeckis, hraje Tom Hanks - prostě - všechno je Forest Gump. Všichni jsme tak trochu Forest Gump.
 17. Magnólia (hlavní cena - Zlatý medvěd na MFF v Berlíně), scénář a režie Paul Thomas Anderson (scénář - nominace na Oscara), písně Aimee Mann (nominace na Oscara), hrají Tom Cruise (Zlatý Glóbus, nominace na Oscara), Julianne Moore, John C. Reilly - ryzí film o jednom neskutečně vyostřeném dni devíti ztroskotanců v San Fernando Valley v Kalifornii.
 18. Mandolína kapitána Corelliho, režie John Madden, scénář Shawn Slovo podle stejnojmenné knihy Luise de Bernieres, hraje Nicholas Cage, Penelope Cruz, John Hurt (lékař Jannis), Christian Bale (Madras) - válečný příběh o lásce krásné ostrovanky Pelagie z řecké Kefalonie a italského kapitána Antonia Correliho.
 19. Čokoláda (5 nominací na Oscara), režie Lasse Hallström, scénář Robert Nelson Jacobs, hraje Juliette Binoche, Johny Depp - realistický příběh krásné majitelky cukrárny na francouzském venkově, bojující proti lidskému sobectví, závisti, slepé církevní morálce úsměvem, láskou a chutí čokolády.
 20. Zaříkávač koní (The Horse Whisperer), produkce a režie Robert Redford, scénář Eric Roth, Richard LaGravenese, hrají Robert Redford, Kristin Scott Thomasová, Sam Neill, Dianne Wiestová - tak takhle bychom měli žít - mezi koňmi, v přírodě a daleko od mobilních telefonů. Příběh lásky zaříkávače koní a temperamentní vydavatelky na pozadí krásné Montany.


Český či nízkorozpočtový film [Top]


 1. Návrat idiota, scénář a režie Saša Gedeon, hrají Pavel Liška, Jiří Langmajer, Anna Geislerová, Tatiana Vilhelmová, Jiří Macháček - velmi silný film. A moje nejoblíbenější je sekvence v hospodě (viděl jsem ji snad stokrát), kde se Emil - Langmajer ptá, kolik že měl Idiot - Liška těch ženskejch - "Nemusíš přesně, stačí přibližně!". "Žádnou. Přibližně žádnou."


Zahraniční filmový režisér [Top]


 1. Joel Coen
 2. Quentin Tarantino
 3. Martin Scorsese
 4. Wim Wenders
 5. Francis Ford Coppola
 6. Miloš Forman
 7. Robert Zemeckis
 8. Riddley Scott
 9. Steven Spielberg
 10. Guy Ritchie


Český filmový režisér [Top]


 1. Saša Gedeon


Herec [Top]


 1. Jack Nicholson
 2. Antony McQueen
 3. Nicholas Cage
 4. Robert de Niro
 5. Dustin Hoffman
 6. Sean Connery
 7. Brad Pitt
 8. Gene Hackman
 9. Harvey Keitel
 10. Tom Hanks
 11. Al Pacino
 12. Michael Madsen
 13. Paul Newman
 14. Antony Hopkins
 15. Kevin Costner
 16. Johnny Depp
 17. Jeremy Davies
 18. Rudolf Hrušínský
 19. Steve Buscemi
 20. Sean Penn


Herečka [Top]


 1. Helen Hunt
 2. Julia Ormond
 3. Sigourney Weaver
 4. Susan Sarandon
 5. Milla Jovovich
 6. Juliette Binoche
 7. Angelina Jolie
 8. Meg Ryan
 9. Elaine Cassidy (Ztracený svět)
 10. Penelopa Cruz


Zahraniční zpěvák a autor [Top]


 1. Bob Dylan
 2. Peter Gabriel (dřív Genesis)
 3. Paul Rodgers (Free, Bad Company)
 4. Paul Simon (dřív Simon & Garfunkel)
 5. Kurt Cobain (Nirvana)
 6. Sting (dřív Police)
 7. Bono (U2)
 8. Donovan
 9. Phill Collins (dřív Genesis)
 10. John Lee Hooker
 11. Neil Young
 12. Francis Cabrel
 13. Bryan Adams


Český (slovenský) zpěvák a autor [Top]


 1. Vladimír Merta
 2. Oldřich Janota
 3. Vlasta Redl
 4. Jiří Schelinger
 5. Petr Kalandra
 6. Karel Kryl
 7. Jaroslav Nohavica
 8. Daniel Landa
 9. Jan Nedvěd
 10. Petr Janda


Zahraniční zpěvačka a autorka [Top]


 1. Joni Mitchell
 2. Alannah Myles
 3. Alanis Morisette
 4. Joan Baez
 5. Laurie Anderson
 6. Patti Smith
 7. Loreena McKennitt
 8. Sheryl Crow
 9. Susan Vega
 10. Sinéad O´Connor
 11. Mari Bovine
 12. Oumou Sangare
 13. Aimee Mann
 14. Janis Joplin
 15. Enya


Česká (slovenská) zpěvačka a autorka [Top]


 1. Jana Kirschner
 2. Zuzana Michnová
 3. Iva Bittová
 4. Lenka Dusilová
 5. Zuzana Navarová
 6. Dáša Voňková
 7. Lenka Filipová
 8. Zuzana Homolová
 9. Andrea Kostankiewicz
 10. Máša Kubátová


Zahraniční kapely [Top]


 1. Crosby, Stills, Nash & Young
 2. U 2
 3. Bad Company
 4. The Doors
 5. Nirvana
 6. Queen
 7. Led Zeppelin
 8. Genesis
 9. The Beatles
 10. Pink Floyd
 11. Police
 12. Jehtro Tull
 13. Live


České (slovenské) kapely [Top]


 1. Marsyas
 2. Nerez
 3. No name


Zahraniční CD, LP [Top]


 1. Bob Dylan - At Budokan
 2. Peter Gabriel - The Greatest Hits
 3. Crosby, Stills, Nash & Young - Dejávu
 4. Queen - A night at the opera
 5. Joni Mitchell - Blue
 6. U 2 - The Joshua Tree
 7. Bad Company - The "Original" - Antology (zpěvák Paul Rodgers)
 8. Alanis Morisette - Jagged Little Pill
 9. Nirvana - Unplugged in New York
 10. Mari Boine Band - Bálvvoslatjna (Room of worship)
 11. Sting - Fields Of Gold (The best of)
 12. Paul Simon - Graceland
 13. Live - Throwing Copper
 14. Donovan - Sutras
 15. Buena Vista Social Club - Chan Chan
 16. Genesis Live - The way we walk
 17. Led Zeppelin - Greatest hits 1969 - 1971
 18. Laurie Anderson - Strange angels
 19. Patti Smith Group - Wawe
 20. Sheryl Crow - The globe sessions


České (slovenské) CD, LP [Top]


 1. Marsyas - Kousek přízně


Soundtrack k filmu, muzikál [Top]


 1. The Piano, film - hudba Michael Nyman
 2. Jesus Christ Superstar, muzikál - hudba Andrew Lloyd Weber, text Tim Rice
 3. Evita, film, muzikál - hudba Andrew Lloyd Webber, text Tim Rice
 4. The Million Dollar Hotel, film - hudba Jon Hassel, Bono (U2), Daniel Landis, Brian Eno, hraje Jeremy Davies, Milla Jovovich, Mel Gibson - U2, MHD Band a zpívající Milla Jovovich
 5. Magnolia, film - písně a zpěv Aimee Mann, hudba Jon Brion
 6. Cats, muzikál - hudba Andrew Lloyd Weber, text Andrew Lloyd Webber, T.S.Eliot
 7. Poslední pokušení Krista, film - hudba Peter Gabriel


Fotograf [Top]


 1. Helmut Newton
 2. Richard Avedon
 3. Yousuf Karsh
 4. Herb Ritts
 5. Peter Lindbergh
 6. Bruce Weber
 7. Jan Saudek
 8. Lucien Clergue
 9. Sam Haskins
 10. Bruno Bisang


Osobnost [Top]


 1. Jan Werich
 2. Peter Gabriel
 3. Sting
 4. Bruce Lee
 5. Leonard Bernstein
 6. Vladimír Kokolia
 7. Josef Abrhám
 8. Miloš Forman
 9. Magda Vašáryová
 10. Milan Lasica


Garáž pro rok 2002 [Top]


 1. Aston Martin V12 Vanquish -V 12 6,0 l, 336 kw, 306 km/ hod., 0 - 100 km/ 4,7 s - sporťák, sen
 2. Hummer Wagon - 6,5 TD - 6,5 l, 145 kW- nepřekonatelný v terénu
 3. Cannondale Super V 700 S-X - celoodpružené terénní kolo
 4. Harley Davidson Panhead 1965 - Electra Glide (dvouválec do V 45 stupňů, chlazený vzduchem, 74 kubických inchů, 65 KS) - klasika z filmu Modrá Electra Glide
 5. Porsche 911 Turbo - 3,6 l, 309 kW, 4 x 4 - nadupaná legenda
 6. Chrysler Voyager - velkoprostorový auťák, účelný rodinný "autobus"
 7. Mini One - 1,6 l, 85 kW, 202 km/ hod - pojízdná nákupní taška
 8. Audi A8 L 6,0 Quattro - dvanáctiválec 6,0 l, 309 kW, 250 km/ hod, 0 - 100 km/ 5,8 s - reprezentace
 9. Jaguar X - type - sportovně laděný sedan střední třídy - karoserie - pastva pro oči
 10. Jeep Grand Cherokee 4,7 - 4,7 l, 162 kW - ex pohodlí i v terénu


Odkazy na netu [Top]


 1. http://wandapolak.com - profesionální modelingové studio, krásné fotky
 2. http://www.graphicready.cz - mrkněte se tu na žertoviny - dobrý …
 3. http://www.toptest.cz/testy/orgasmus.php - pro ty, kdo nezažili pořádný orgasmus (a jiné testy a zajímavosti)
 4. http://www.bankova.cz/ - město Markéty Baňkové
 5. http://www.bobatom.cz/ - Suchánek, Genzer - co dodat
 6. http://www.starterupsteve.com/swf/escopeta.html - hra na znásilnění myslivce - šílené …