Adventní pytlíčky a látkový kalendář – dětem přiblíží Vánoce nejlépe!

26. 11. 2021

Na křehkou duši dnešních dětí působí tolik techniky a jiných neblahých dojmů, že jsou rukodělné aktivity v láskyplném domácím útočišti naprostou nezbytností. Využijte letošní advent k oprášení starých dobrých tradic a připomeňte dětem svět našich předků. Je to až překvapivě jednoduché. Začněte s adventními pytlíčky. V tomto magickém období se každá minuta pospolitosti mnohokrát znásobí…

Kreativní nápad s adventními pytlíčky můžete ještě upgradovat vynalézavým způsobem „rozbalování“

Vysvětlete potomkům, že Vánoce jsou křesťanské svátky spojené s darováním lásky a míru všem lidem dobré vůle. Předchází jim adventní období čtyř neděl před 25. prosincem. To je zvláštní období takzvaného usebrání v křesťanské mluvě. Jinak řečeno, měli bychom se zklidnit a trochu přemýšlet o tom, kam směřuje náš život a zda by to nechtělo nějakou změnu. Samotné Vánoce začínají Štědrým dnem a trvají do 6. ledna. O Vánocích lze daleko více vnímat nekonečnou poezii přírody, světlo a naději na nový život. Už malé děti dokážou pochopit, že v hoře dárků a tuně čokolády Vánoce nespočívají.

Tím však úsilí o omezení konzumu nekončí. Možná vás udiví, že i papírové obaly na dárky zanechávají velkou ekologickou stopu. Papír je stejně jako plast energeticky náročný už při výrobě. Po použití hodně zatěžuje životní prostředí a recykluje se nesnadno. Však si stačí představit tu hromadu papíru po rozbalení vánočních dárků jen v jedné domácnosti. Nebo přeplněné venkovní kontejnery s papíry po Štědrém dni…

Zavěšené adventní pytlíčky imitují anglosaský zvyk ponožek pověšených nad krbem

Škodák.cz: vše pro vaše vánoční tvoření na jednom místě

Ať už je vaším hlavním zájmem eco balení dárků, dětské adventní pytlíčky, punčochy pro mikulášskou nadílku nebo vánoční textilie na stoly, okna, pohovky a podobně, veškerý materiál pořídíte pohodlně v ryze českém e-shopu Škodák.cz. Kromě látek z bavlny, lnu, se sametovým dotekem i svátečním leskem zde seženete rovněž hotové vánoční povlaky na polštáře, ubrusy nebo povlečení. Zákazníky, kteří si chtějí zboží nejdříve prověřit vlastními smysly, jistě potěší propojení internetového obchodu se sítí kamenných prodejen po celé České republice.

Šití eco obalů na adventní překvapení je zábava

Radost z vlastní šicí dílny: adventní kalendář pytlíčky

Máte-li menší děti, zřejmě se o adventu nevyhnete hláškám ve stylu: „Mamííí, kdy už budou Vánoce?“ Nebo: „Tatííí, já se toho Ježíška nedočkám!“ Od tohoto náporu vám alespoň částečně uleví adventní kalendář, sloužící k odpočítávání dnů adventu ke Štědrému dnu. Tato pomůcka může mít nespočet podob a vězte, že všechny spolehlivě zakoření v dětské paměti. Proto se vyplatí trošku zapracovat na její přípravě.

Když se v 80. letech 20. století na československém trhu objevily „zápaďácké“ adventní kalendáře s malými čokoládičkami, způsobily rozruch. Každý je chtěl, ovšem cena byla závratná, a tak se běžně třeba tři sourozenci ve vylupování čokolád museli prostřídat. Hodné maminky pak ještě plastovou formu využily na výrobu další várky. Časem tento produkt značně zlevnil, přestal být vzácný a oblast adventních kalendářů přinesla nové výzvy.

Populárním se stal látkový adventní kalendář – snadný na výrobu a přitom efektní. V podstatě potřebujete ušít 24 pytlíčků (například s rozměrem 10 × 15 centimetrů). Pak už záleží na vaší fantazii. Pytlíčky s čísly označujícími 1. až 24. prosinec můžete připevnit kolíčky ke šňůře nebo bez čísel umístit do většího pytle, z něhož si je bude natěšené dítě v prosinci postupně vytahovat až do Štědrého dne. Kromě pamlsků lze do pytlíčků vložit i drobné dárky, třeba části stavebnice, sponky, pexeso, razítka, samolepky, magnetky, nafukovací balonky a podobně. K ovázání úplně postačí provázek.

Adventní kalendář z vlastní šicí dílny udělá radost uživatelům i tvůrci, neboť se jedná o netradiční, osobitý výrobek použitelný rok co rok. Třeba se ho díky rychle nabyté praxi rozhodnete darovat také dětem z širší rodiny nebo od přátel. Koneckonců adventní kalendář je pěknou pozorností i pro dospělé. V „dospěláckém“ pytlíčku může být třeba pralinka, voňavá čajová svíčka, bižuterie, jednotlivě balený čaj, koření, drobná kosmetika, stírací los, andělíček či jiná vánoční ozdoba. 

Na adventní pytlíčky se výborně hodí vánoční dekorační látka od Škodáka „Loneta“ – červené káro, bavlněné látky „Bílé hvězdy“ na tmavě zeleném nebo červeném podkladu, bavlna s motivem „Vánoční panáčci a panenky“ nebo tkanina se zlatými třpytkami. Luxusní mikulášské punčochy vyčarujete z bílého plyše „Teran“ a červeného fleece.

Protože Vánoce jsou už za dveřmi a nějaký čas potřebujete na tvorbu, s objednávkou neotálejte nejlépe ani den. V posledních letech nečekaně přibyly v mnoha domácnostech šicí stroje. Roušky se už nešijí, tak co přeladit na vánoční tematiku? Inu – a jen co zahrká šicí stroj, můžete s dětmi vyhlížet Ježíška! Vánoce se blíží, na nákup látek pro adventní a vánoční dekorace je už nejvyšší čas…

NÁŠ TIP: Objevte kromě látek i další vánoční kousky z naší dílny Škodák