Jak prát mikroplyšové povlečení

28. 1. 2022

Milujete své hebké povlečení z mikroplyše, díky kterému je postel tak útulná? Řekneme vám vše, co potřebujete vědět o tom, jak prát povlečení z mikroplyše a celkově o něj pečovat. Tak si dlouho udrží svou plyšovou hebkost bez poskvrny. Praní povlečení není žádná raketová věda, ale souhrn praktických tipů se hodí vždycky.

Praní povlečení není žádná dřina jako za starých časů… Možná vás nakonec začne i bavit ?

Co to je povlečení z mikroplyše a proč ho milujeme

Může se jmenovat jakkoli, ale vždy z toho vyjde „růže mezi povlečením“

„Růže, byť zvaná jinak, voněla by stejně.“ A podobně shakespearovskou situaci máme i s mikroplyšem. Ten je totiž zván též mikroflanel či mikrovlákno. Pod každým označením ovšem hřeje stejně. Ač to vždycky začíná slovem mikro, paradoxně by mu slušely spíše jiné předpony: něco jako megapohodlné, makropříjemné nebo totálhřejivé.

Poznáte jej na pohled, ale hlavně na dotek

Mikroplyšové povlečení poznáte podle krátkých, hustých chloupků – jako obří plyšové zvířátko. A to blaho v posteli, když je všude kolem kosa, to stojí opravdu za to. Kromě výborné hřejivosti je povlečení z mikroplyše taky velmi jemné a hebké.

Mikroplyšové povlečení praní snáší dobře – stačí jen nepřekračovat povolenou teplotu a postel zůstane hebká

Jak často prát povlečení z mikroplyše

Obecně platí, že čím méně často perete, tím lépe pro materiál. Pak ovšem vstupují do hry lidské nároky na hygienu. Přiznejme si také, že dnes je většina z nás celkem přecitlivělá na různé bakterie, mikroby a parazity. Chloupky mikroplyše také mohou zachytit o něco více prachu než nehřejivý materiál. Minimálně jednou za měsíc je tak vhodné povlečení přeprat, i když se vám nejeví až tak špinavé. Lidé s aknózní, ekzematickou nebo jinak citlivou pletí mohou prát povlečení každých 7–14 dní. Povlečení mikroplyš od Škodáka je stálobarevné a je vhodné i pro alergiky.

NÁŠ TIP: Na praní povlečení, nejen toho z mikroplyše, volte raději dlouhé prací programy místo úsporných. Ložní prádlo se lépe zbaví nečistot i bakterií a lépe vymáchá, abyste v něm neměli zbytky pracího prostředku.

Odstranění skvrn z mikroplyše před praním

Podařilo se vám „zašmudlat“ povlečení nějakou skvrnou? Ještě před praním ho předeperte ručně. Potřete skvrnu vodou a jemným mýdlem, chvíli nechte působit a pak s lehkostí místo mněte. Nedrhněte příliš, ať si mikroplyš nevydřete.

Na kolik prát povlečení z mikroplyše

S teplotou praní si vystačíte na 30 °C, ale můžete prát i na 40 °C. Vyšší teploty by mu neprospěly, výdrž by se výrazně zkrátila. Mikroplyš je přirozeně hypoalergenní, navíc prací prášky jsou čím dál účinnější i při nízkých teplotách.

Prací prostředky vhodné pro mikroplyš

Mikroplyš je velmi jemný, a aby takový zůstal, potřebuje i jemnou péči. Spolu s mikroplyšem naplňte pračku pracím gelem na jemné prádlo. Zapomeňte na bělidla a podobné dryáky, mikroplyš by to dlouho ve zdraví nepřežil. Potěšíte ho ovšem aviváží, ta udrží jeho pověstnou hebkost (jsou dokonce i speciální aviváže přímo pro tento materiál).

NÁŠ TIP: Je vhodné prát mikroplyš odděleně od ostatního prádla, popřípadě k němu přihodit textilie podobného typu. Džíny s ním ovšem neperte.

Jak sušit povlečení z mikroplyše

Ideální je nechat mikroplyš po praní volně uschnout. Tento materiál schne poměrně rychle, takže to není žádný časový horor. Pokud nemáte čas ztrácet čas nebo nemáte sušák, použijte bubnovou sušičku s nastavením normální teploty.

Dobrá zpráva na konec: Mikroplyšové povlečení se nežehlí!

Velcí fanoušci žehlení to možná neuslyší rádi, ale povlečení z mikroplyše se nežehlí. Vsadíme se, že i bez povlečení toho najdete k žehlení doma dost a dost. Tak si jen užijte, že tohle perfektní povlečení na zimu vypadá dobře hned po vyprání a usušení.

Vidíte, péče o mikroplyš je nakonec hračka. Pokud jej nehodíte do pračky mýrnixt týrnix bez rozmyslu, odvděčí se vám příjemným, hebkým teplem v posteli po všechny chladné dny.