Asi si říkáte, že jak se perou ručníky, už dávno víte. Přesto vás možná některé rady či tipy překvapí. Připravili jsme pro vás zevrubné informace o celém pracím procesu.

Jak prát ručníky, aby byly stále měkké a svěží? Někdo to už zná, kdo ne, snadno to zvládne

Jak správně prát ručníky

Postup, jak prát froté ručníky nebo jiné materiály, se liší v teplotě praní a zvoleném programu. Správný prací program volte podle toho, jestli jde o přírodní materiál (např. froté, bavlna, bambus), nebo o syntetický (např. mikrovlákno). 

Teplota praní ručníků se dá obecně rozdělit takto (rozhodující jsou pokyny výrobce na štítku):

→ Do 40 °C

→ Do 60 °C

JAK ČASTO MĚNIT RUČNÍKY:

Ručníky či osušky jsou nonstop ve vlhké koupelně, ulpívají na nich i kousky kůže a mastnota z ní. Doporučení je měnit ručníky každé 2 dny, u lidí s citlivou/problematickou pletí dokonce každý den. Ale déle než týden by přesluhovat neměly v žádném případě – ani když máte dobře odvětranou koupelnu.

JAK VYPRAT RUČNÍKY, ABY NEZATUCHLY: 

  • Při praní byste se měli vyhnout aviváži. Ručníky jsou s použitím aviváže sice voňavé, ale slehnou jim vlákna a snižuje se jejich savost. Rovněž žehlení snižuje savost ručníků. 
  • Ručníky nenechávejte ležet v pračce po skončení pracího programu, ale rovnou dejte vysušit. Stejně tak se musí ručníky nechat dobře vyschnout po každém použití.
Když váš oblíbený ručník správně vyperete, vydrží hebký mnohem déle

Jak vyprat zatuchlé ručníky

Pokud už nějaké zatuchlé ručníky máte, mohly by vám pomoct dva jednoduché tipy:

  1. Vyperte je v octu: do nádržky na prací prášek nalijte ocet. Žádný prací prostředek už nepoužívejte.
  2. Vymáchejte je před praním v jedlé sodě. Alternativou je vložit ručníky do nějakého pytle, sodu k nim jen přisypat a nechat je tam přes noc, aby se absorbovaly pachy. Poté taktéž klasicky vyprat. Soda je ale poměrně agresivní, takže není vhodné opakovat to před každým praním.

NÁŠ TIP: Jestli vás trápí zatuchlé ručníky, můžete zkusit bambusové ručníky. Jsou z ručníků nejméně náchylné k zatuchnutí – díky přirozeně antibakteriálním bambusovým vláknům.

Jak prát ručníky, aby byly měkké, když aviváž neprošla?

→ Nepřehánějte to s množstvím pracího prášku. 

Zkuste dát polovinu toho, co jste zvyklí, a uvidíte, co to udělá. Příště můžete případně trochu přidat, když to bude málo, nebo naopak ještě ubrat.

→ Zkuste tekutý prací prostředek.

Tekutý/gelový prací prostředek se lépe rozpouští. 

→ Zkuste při praní osvědčené babské rady.

Domácí práce s využitím potravin jsou v poslední době hit. K praní ručníků se podle tohoto trendu používá citronová šťáva nebo ocet – přidají se k pracímu prostředku. Pomáhá to odstranit i zápach. Ocet také odstraňuje mastnotu a citron zase bělí.

→ Pokud můžete, sušte ručníky v sušičce.

Ne vždy sušička prádlu prospívá, ale zrovna k sušení ručníků se hodí více než zavěšení na sušák.

NÁŠ TIP: Hebkost ručníků a osušek ovlivňuje i gramáž. Měly by mít alespoň 400 g/m², ale i vyšší gramáž přijde vhod: například 550 g/m² u bambusových ručníků, nebo 580 g/m² u ručníku Mikro Exklusiv.