Jak se připravit na Štědrý den bez stresu

7. 12. 2021

„Stačí mávnout vánoční kouzelnou hůlkou nad tímto světem a spatříte, že všechno je jemnější a mnohem krásnější.“ (N. V. Peale, americký kazatel a spisovatel)

Vždy koncem roku začne lidi ovládat poetická myšlenka, že na Vánoce vedou všechny cesty domů. Každý si chce připomenout staré vánoční zvyky a prožít báječné svátky. Je to sice krásné, ale někdy sestava rodinných příslušníků i jejich přátel dosáhne gigantických rozměrů. A vedení domácnosti začne tušit, že bez dobré organizace by si svátky vůbec neužilo. Jak se připravit na Štědrý den bez stresu?

Vánoce jsou svátky klidu, tak na to nezapomínejte

Především vyšetřete chvilku pro sebe a zmapujte, co obnáší váš letošní vánoční nápor. Rádi vám budeme asistovat, alespoň z pozice dodavatele svátečních domácích nezbytností.

7 podnětů pro manažera rodinných Vánoc

  1. Základem každé úspěšné aktivity je dobré vyspání. Po nočním nabití energií vám v pohodlném křesle u svařeného vína půjde veškeré zařizování jedna radost. 
  2. Udělejte si v diáři či kalendáři časový rozvrh vánočního úklidu, pečení, obstarávání dekorací, dárků, stromečku, kapra i dalších potravin a nápojů. 
  3. Vytvořte také užitečné seznamy: lidí, které chcete obdarovat včetně konkrétních tipů na dárky; jídla a pití pro sváteční dny; vybraného cukroví a surovin na ně… 
  4. Vše zarámujte finančním plánem, abyste pokud možno nepodlehli pokušení vzít si na Vánoce půjčku. Po dárcích na dluh je totiž pachuť splátek mimořádná.
  5. Využijte co nejvíce možností virtuálního světa. Při zajišťování vánočního bytového textilu, dekorací, dárků i potravin online ušetříte čas, nervy i peníze. 
  6. Delegujte! Promyslete, s čím vším vám může pomoci rodina. Při společném úklidu, pečení, stavění betlému či pochůzkách navíc získáte vzácný čas pospolitosti.
  7. Naplánujte si nejpohodovější advent vašeho života. Čestná místa v diáři MUSÍ mít káva s kamarádkou, masáž, sauna, kino, vánoční koncert nebo něco podobného.
Užijte si rozbalování dárků po pohodovém Štědrém dnu

Těšení na Vánoce umocní slavnostní výzdoba bytu

O Vánocích vše začíná i končí ve vašem domově, který je pro všechny zúčastněné středobodem celého vesmíru. Proto má vánoční výzdoba i její promyšlení hluboký smysl.

Průzkum začneme v obýváku, kde se soustřeďuje hlavní rodinné dění. Už na konci listopadu ho můžete nazdobit adventním věncem, huňatými polštářky a dekami.

Pro vánoční domácí pohodu vřele doporučujeme do všech místností „kožíškové“ povlaky na polštářky. Jsou z mikroplyše a frčí v barvách měsíční svit, holubí šeď či starorůžová. 

A jdeme do slavnostně povlečené ložnice, oázy klidu a teplíčka. Určitě jí dejte vánoční háv dřív než na Štědrý den! Vsaďte na povlečení a prostěradla z mikroplyše ladícího s polštářky.

Super hebké přikrytí slibuje i vánoční povlečení Šedí sobíci. Nejen děti se mohou zasnít, zda zobrazuje skutečné soby, nebo ty létající vánoční, zapřahané do saní.

V kuchyni a jídelně to o svátcích voní vanilkou, skořicí, … A také se v nich vyjímá sladěný textil, třeba do šeda: od běhounu a ubrusu přes prostírání a zástěru po dekorační polštářek.

Vánoční vzory na stole jsou stejně nezbytné jako cukroví. Nostalgický motiv sněhových vloček je zvlášť dobrá volba, protože doprovodí stolování od listopadu až do března. 

Kuchyňská zástěra a třeba povlak na polštářek ze stejné látky poslouží i jako unisex dárek „pro strýčka Příhodu“. Skoro vždy se najde někdo, na koho jsme zapomněli… 

O svátcích bude hodně frekventovaná koupelna, kterou je třeba vybavit nadýchanými ručníky, osuškami a žínkami pro vás i vaše hosty. Uklouznutí vyloučí pěnová rohož

Zaručujeme: barevné pojetí vašich Vánoc přítomné ohromí 

Všimněte si, že produkty v jednotlivých kategoriích na sebe navazují. Takže můžete mít ze stejného materiálu polštářky v obýváku, povlečení v ložnici i kuchyňský textil.

Nebo naopak kombinujte: třeba bílou, světle béžovou (měsíční svit) a béžovou. Případně zvolte prostěradlo a polštářek v jednom odstínu, povlečení v jiném. 

Tato „stínová hra“ zatraktivní i koupelnu. Hezky vypadá například trojice barevně sladěných ručníků. Příjemný bonus: jednoduché rozpoznání pro uživatele.

Inspirujte se barvami roku 2021: dle Pantone Color Institut je to šedá (Ultimate Gray) a zářivě žlutá (Illuminating). U Vánoc se prosadila bílá, šedá, stříbrná a béžová.

Zdá se vám spojování různých barev obtížné? Zvolte severský styl bydlení s přírodními odstíny. Vmžiku zavládne harmonie a pochvaly vašeho vytříbeného vkusu se jen pohrnou!

Podlehněte s námi snění, že svět se k lepšímu změní

Heboučké vánoční nadělení z bytového textilu Škodák k vám dorazí mnohem dříve, než odškrtnete všechny body na seznamech. A rozdá radost ještě před svátky. 

Díky barvám vyjasníte svůj Štědrý den a zaženete stres

Hřát na srdci vás může i to, že naše výrobky vznikají v chráněných dílnách, kde přednostně zaměstnáváme pracovníky se zdravotním postižením a omezenými možnostmi uplatnění. Kéž by dnešní svět zjemnilo pouhé mávnutí kouzelnou vánoční hůlkou. Ale více něžných pohlazení v našich domovech k tomu rozhodně přispěje. Neotálejte a připojte se!