Jak vybrat polštář – materiál, velikost

14. 2. 2022

Špatně zvoleným polštářem si můžete zadělat na vážné zdravotní problémy s páteří! Proto otázku, jak vybrat polštář na spaní, není radno podcenit. S kvalitními polštáři od Škodáka se výběru bát nemusíte – jsou vhodné pro alergiky, tvrdé podle libosti a vyznačují se snadnou údržbou.

Jak vybrat polštář? Nejlepší polštáře na spaní poznáte snadno v pár krocích

Jaké jsou tedy nejlepší polštáře na spaní?

Potah

V nabídce Škodák.cz najdete polštáře s prošívaným i čistě hladkým potahem, který ocení hlavně ti, co mají rádi jednoduchost. Výhodou prošívaného polštáře je, že se častým používáním nezmuchlá nebo neslehne, ale pěkně drží svůj tvar. Co se týče materiálu, tak potahy jsou buď ze 100% bavlny, 100% polyesteru, nebo jako vyvařovací prošívaný polštář 50 % bavlna a 50 % polyester. Bavlněný potah dobře saje pot a je moc příjemný i pro senzitivní pokožku. Polyester je zase kvalitní a odolná látka. Jedno mají společné, všechny typy potahů se hodí pro alergiky.

Výplň

Všechny polštáře od Škodáka mají výplň z polyesterových kuliček z dutého vlákna. To s sebou nese spoustu výhod:

 • Duté vlákno nejvěrněji napodobuje vlastnosti přírodních materiálů. Je vzdušné, lehké, dobře drží tvar a má skvělé izolační vlastnosti. 
 • Další velkou výhodou je jeho údržba, ta je totiž velmi snadná. Vyvařovací polštáře můžete prát až na 95 stupňů, čímž se spolehlivě zbavíte roztočů a dalších potenciálních alergenních látek. Polštář z dutého vlákna je nejvhodnější pro alergiky.

Pozor! Pokud perete polštář častěji, hrozí riziko, že může slehnout. Proto ho po každém praní natřepejte, aby se v něm netvořily chuchvalce. Tak zůstane pořád příjemně nadýchaný.

Chcete vybrat správný polštář na spaní? Tak nezapomínejte ani na:

Dokonalý polštář? Zaměřte se na velikost, výšku i materiál polštáře

Velikost polštáře

Podle našich zkušeností lidé nejčastěji kupují klasickou velikost polštáře 70 × 90 centimetrů. Což není samo o sobě špatně, ale důležité je přemýšlet nad tím, pro koho ten polštář kupujete. Podle odborníků by totiž správný polštář neměl sahat pod ramena. Je to proto, aby polštář podpíral krční páteř tak, aby byla v rovině se zády. Proto by ramena už měla ležet na matraci, a ne na polštáři. 

Z toho důvodu jsou vhodnější menší rozměry polštářů. Protože si u Škodáka šijeme polštáře sami, najdete u všech variant i pestrou nabídku menších rozměrů. 

Výška polštáře

Pro zvolení vhodné výšky polštáře je důležité brát v potaz dvě věci: tvrdost matrace a vaše nejčastější nebo nejoblíbenější poloha spánku. Dobře zvolená výška polštáře podpoří při spánku vaši krční páteř i celá záda. 

 • Nižší polštář je vhodnější v případě, že je vaše matrace spíš tvrdší. Vyhovuje také více těm, kteří často spí na zádech nebo na břiše. 
 • Pokud ovšem máte měkčí matraci, raději sáhněte po vyšším polštáři. Ten je vhodný i pro ty, co nejraději spí na boku.

Jaký zvolit polštář pro děti

Zatímco novorozencům a miminkům se žádný polštář nedoporučuje, přibližně od jednoho roku už nějaký polštář potřebují. Na trhu určitě existují nabídky i na speciální polštář pro batolata, ale rozhodně stačí i klasický polštář. Mějte při tom na paměti tři věci:

 1. Polštář by měl mít potah se zipem, aby bylo možné upravit jeho tvrdost. Všechny polštáře v nabídce Škodák.cz tyto potahy mají. 
 2. Malým dětem raději vyberte kvalitní polštáře z umělých výplní, jako je duté vlákno. U přírodních materiálů je riziko, že by na ně dítě mohlo být alergické. 
 3. S tím souvisí i údržba polštáře. Hlavně při spánku se na polštáři uchytávají rozmanité mikroorganismy, které mohou dětem způsobit různá onemocnění. Proto je důležité, aby se polštář nebo jeho povlak mohl dát prát při teplotě 60 nebo 90 °C. Vyšší teploty totiž tyto mikroorganismy spolehlivě zničí.

Kdy polštář vyměnit?

Podle odborníků bychom měli polštář měnit zhruba po třech letech. Ale samozřejmě záleží na kvalitě polštáře, jeho materiálu a zpracování. Např. polštáře s polyesterovými kuličkami z dutého vlákna, které se dají postupně doplňovat, mohou vydržet i déle. Naopak alergici by měli polštář měnit častěji. Jak poznáte, kdy už byste potřebovali nový polštář?

 • Správný polštář by měl vašemu tělu, a především vaší krční páteři, dostatečně ulevit. Pokud se ale budíte s bolestí za krkem a cítíte se celí ztuhlí a zlámaní, nejspíš je ten správný čas na změnu. Proleželý polštář už není dostatečnou oporou v oblasti krku, což může mít vliv na celou vaši páteř.
 • Polštář je častým používáním zdeformovaný a neposkytuje takovou oporu pro vaši hlavu a šíji, jakou byste potřebovali. Pokud kvůli svému pohodlí musíte polštář před každým ulehnutím znovu načechrat, je čas na nový polštář. 
 • Můžete vyzkoušet malý trik: ohněte polštář na polovinu, a pokud mu trvá dlouho, než se vrátí do původní polohy, je lepší ho vyměnit. Správný polštář se vašemu tělu dokonale přizpůsobí a rovnoměrně přerozděluje hmotnost podél páteře, aby nevytvářel zbytečný tlak.
 • Navzdory pravidelnému praní polštáře či jeho povlaku cítíte z polštáře nepříjemný zápach. V polštáři se během používání mohou usazovat bakterie, plísně, houby nebo pot. A pokud ani jeho praní na vysokou teplotu nepomáhá, nezbývá než si pořídit nový.

Náš tip:

Všechny polštáře ušité v našich dílnách jsou z polyesterových kuliček z dutého vlákna. Jsou tedy antialergické, antibakteriální a prodyšné. Jejich výšku a tvrdost si můžete upravovat pomocí výplně do polštáře podle svých potřeb. Určitě si vyberete z nabídky různých typů, vzorů a velikostí. Jejich údržba je velice snadná, všechny jsou pratelné na 60 nebo 95 stupňů, což zaručeně zničí všechny roztoče a alergenní látky.