Na Hromnice svíček více: přípravu na jaro začněte klidně v koupelně

31. 1. 2022

Pohanské uctívání boha hromu a blesku Peruna přešlo v časech křesťanství ve svátek Hromnic. Hromosvod byl ještě v plenkách a nějaká ochrana před úderem blesku byla potřeba. A protože jsme dnes všichni tady, tak asi hromničky fungovaly skvěle. 2. února také začala symbolická příprava na jaro. Odkaz našich předků můžeme následovat i v době rozvinutých technologií. Jen si to samozřejmě patřičně zpříjemníme.

Zapalte na Hromnice svíčky a naložte se do vany
Hromnice a svíčky k sobě patří – svíčky patří i k relaxu ve vaně

Hromnice byly spojeny také s očistou. Dnešní předjarní detoxy a očistné kůry jsou moderní variací právě tohoto zvyku. Lidé v tento den také hojně navštěvovali studánky. Na začátku února zkrátka dodržovali spoustu obyčejů, které jim měly zajistit dobrou úrodu a pohodu na celý rok.

Vám stačí jen vana nebo sauna a pár kvalitních ručníků

Místo návštěvy studánky můžete putovat jen do koupelny. Svíček se ale vzdávat nemusíte. Relaxace v napuštěné vaně bude ještě příjemnější, když se obklopíte uklidňujícím mihotáním plamínků ze svící. Aby se ze svíčky stala hromnička, musí být posvěcená v kostele. Vlastníkům hromosvodu budou ale stačit i svíčky koupené v obchodě.

TIPY PRO MAXIMÁLNÍ ZÁŽITEK:

  • Do vany se polštář nehodí, ale ručník ho pro tento případ nahradí skvěle. Podložte si jím hlavu a odpočívejte.
  • Pohodový rituál dotáhnete k dokonalosti jemnou masáží. Použijte k masáži ve vaně žínku – pokožku dokonale očistíte a prokrvíte. 
  • Pokud jste šťastným majitelem domácí sauny, dokončete předjarní očistu právě tam. Zabalte se v sauně do ručníku nebo bavlněné plachty a nechte odplynout starosti i toxiny.
Vezměte si prostěradlo plachtu, ručník a oddejte se očistě v domácí sauně

Jak zvýšit bezpečnost v koupelně

Na Hromnice šlo i o touhu zajistit pro svůj domov bezpečí. I když si užíváte domácí wellness, můžeme si se zmínkou o Hromnicích připomenout taky bezpečnost v koupelně. Kluzká podlaha po koupeli bývá zdrojem mnoha úrazů. Základním „bezpečnostním prvkem“ v koupelně jsou předložky. Můžete si vybrat příjemně hřejivé, které zároveň vysuší zbytky vody z vašich chodidel. Nebo vsadit ještě více na bezpečný provoz v koupelně a pořídit si pěnovou rohož.

Počátkem února se už sice všichni niterně připravujeme na oteplení a v duchu předčasně vítáme jaro, ale přece jenom nám ještě může být dost zima. Tak si klidně po svíčkovém rituálu zase rychle hupněte do pelíšku.

V tento čas odložte rukodělnou výrobu, kupujte hotové textilie

Máte vášeň pro šití a výrobu textilu do bytu? To my rozhodně taky, žijeme tím ostatně už více než 25 let. ? Víte ale, že se dříve nesmělo na Hromnice šít? Špička jehly totiž přitahovala blesky, jak se tehdá věřilo. Pokud se vám tedy zrovna nyní zachtělo nových bytových doplňků či dekorací, porozhlédněte se raději v našem e-shopu nebo prodejnách. Máme spoustu hotových produktů, které jsme pro vás stihli ušít ještě před Hromnicemi.