Novoroční předsevzetí 2022

7. 1. 2022

Dáváte si předsevzetí do nového roku, která se opakují každý rok? Zase začít cvičit, opět se snažit zhubnout, znovu a znovu zkoušet přestat kouřit. Má to vůbec cenu? A co když vám poradíme něco, čím pomůžete nejen sobě, ale i druhým, a navíc je to poměrně snadno proveditelné?

Dejte si do roku 2022 předsevzetí, že se obklopíte jen užitečnými věcmi

Vyčistěte dům i duši

Zkuste začít nový rok jinak. A to očistou. Očistou svého domova, a tím i duše, neboť podle Feng-Šuej může náš domov velice snadno ovládnout negativní energie. Nemusíte znát toto tradiční čínské učení, abyste pochopili, že taková očista vžene čerstvý závan vzduchu nejen do vašeho bydlení, ale i do vašeho života. A to přece na začátku nového roku chceme, ne?

Už naši předci pořádali velké jarní úklidy, jejichž smyslem bylo během zahájení nového roku „zamést“ ten starý rok a s ním i všechno špatné, co nás potkalo. Začít ten nový rok zčista a lépe. Změnit sebe i své bydlení k lepšímu.

Nebojte se vyřadit, co nevyužijete. Inspirujte se novými nápady do domácnosti

Jaký dobrý skutek mám udělat?

Negativní energie může ulpívat na předmětech, kterými se během života obklopujeme, přičemž některých se nedokážeme zbavit, ani když už nám k ničemu neslouží. Jako lidstvo máme sklon k hromadění věcí. Dělá nám problémy se jich zbavovat, protože: „Co když se to jednou bude hodit?“

V šatních skříních máme spoustu oblečení, které už dávno nenosíme. Rezervní povlečení a prostěradla pro strýčka příhodu, ačkoliv už u nás roky žádná návštěva nepřespala. Ještě nevybalené ručníky, které jsme od někoho dostali, ale které se nám nehodí do interiéru koupelny.

Všechny ty věci ještě mohou posloužit někomu dalšímu, zatímco vám se po jejich vytřídění bude doma hned lépe dýchat. Důležité je si vyčlenit dostatek času, abyste mohli projít místnost po místnosti, skříň po skříni. Nevynechejte ani ty nejtajnější zásuvky, protože právě tam se toho často hromadí nejvíc. Můžete si k tomu pustit oblíbenou hudbu a u každé věci, která vám projde rukama, nemilosrdně rozhodujte, zda si ji ponecháte, pošlete dál, nebo rovnou vyhodíte.

Inspirujte se tradicí

Leden není jen první měsíc nového roku, ale 6. ledna je také významný svátek Tří králů. Ten den mimo jiné končí křesťanské Vánoce. U nás se slaví tak, že ulicemi měst i vesnicemi prochází trojice králů a za zpěvu koledy jdou symbolicky požehnat domovům lidí. Nad vchodovými dveřmi pak zanechají značku K + M + B 2022.

Tříkrálová sbírka umožňuje vykonat dobrý skutek a zároveň přináší dobrý pocit z uspořádanějšího bydlení

Tříkrálový den je plný tradic, ale tou nejznámější je v posledních letech Tříkrálová sbírka. Ta se postupem let stala největší charitativní sbírkovou akcí u nás. Můžete se jí inspirovat k dalšímu předsevzetí, kterým ulevíte sobě a pomůžete někomu dalšímu.

Při vaší uklízecí očistě určitě natrefíte na věci, které jsou téměř nebo úplně nepoužité, ať už jsou to nevhodné dárky, omyly při nakupování nebo prostě jen zbytečnosti. Existují různé sbírky šatstva pro azylové domy, matky samoživitelky, pěstounské rodiny, charitní sbírky apod. Je to skvělá šance, jak můžete svým přebytkem pomoci někomu, kdo má naopak nedostatek. Tahle pomoc vás nic nestojí, snad jen trochu vynaloženého úsilí.

Obzvláště v dnešní době, kdy se celý svět mění, je důležité nezapomínat na hodnoty, které zůstávají neměnné navzdory všem novinkám. Pomoc potřebným bude v tomto novém světě důležitější než kdy jindy.

Chráněné dílny Škodák

Příležitost pomáhat využívá i tradiční česká firma Škodák, a to prostřednictvím svých už tří chráněných dílen, ve kterých přednostně zaměstnává pracovníky se zdravotním postižením. Škodák totiž není jen klasický prodejce textilu, ale je také výrobce, protože jen tak může svým zákazníkům zaručit stoprocentní kvalitu.

Do nového roku něco nového

A když se vám podařilo zbavit se starých a nepotřebných věcí, a přitom i někomu dalšímu pomoci, můžete si za odměnu koupit něco nového. Není třeba si zase zahlcovat bydlení spoustou zbytečností. Naopak – tentokrát nakupujte s rozumem. Volte kvalitu před kvantitou a vykročte do nového roku v příjemném prostředí, které vkusně doplníte novými prvky. Nemusíte pořizovat vše najednou. Nabízíme vám pro inspiraci pár možností, v jedné kategorii si třeba všimnete, co by u vás stálo za obměnu:

Pořiďte si například žakárové záclony, které najdete jak u nás na prodejně, tak v našem e-shopu v mnoha vkusných provedeních, s olůvkem i bez olůvka.

Zbavte se starých, popálených a flekatých utěrek a kupte si designové vaflové utěrky s krásnými výšivkami.

Pro zručné švadlenky doporučujeme příjemně měkký bavlněný kanafas, ze kterého si kromě utěrek našijete třeba i ubrus a prostírání.

A pokud se na šití necítíte, využijte hotových podsedáků, díky nimž si v novém roce užijete pohodlného sezení.

NÁŠ TIP: Nový kousek, který nebude ležet ve skříni a budete ho denně používat, si můžete dovolit i s vyklízecím novoročním předsevzetím!